TITLE GOVERNOR

Office of the Governor

Appointments made June 6, 1997

To be a member of the Texas Low-Level Radioactive Waste Disposal Authority Board of Directors for terms to expire February 1, 2003: Claudia A. Ball, HC 69, Box 190, Comstock, Texas 78837, (replacing David Ojeda, Jr. of Carrizo Springs whose term expired); James L. Carroll, 6209 La Posta, El Paso, Texas 79912, (reappointment).

Appointments made June 12, 1997

To be a member of the Texas Historical Commission for a term to expire February 1, 2003: Eileen Johnson, Ph.D., 3116 32nd Street, Lubbock, Texas 79410. Dr. Johnson will be replacing Archie P. McDonald of Nacogdoches whose term expired.

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 1999: Phillip M. Wentworth, 5901 Pathfinder, Plano, Texas, (filling the unexpired term of Frances Gonzales of El Paso who resigned);

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 2003: Susan E. Best, M.D., Ph.D., 3334 Hawthorne Avenue, Dallas, Texas 75219, (replacing Dr. Fred Bonte of Dallas whose term expired);

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 2003: Michael S. Ford, 7005 Alpine Lane, Amarillo, Texas 79109, (replacing Doris C. Bryan of Round Rock whose term expired); Walter Kim Howard, M.D., 607 Baylor, Longview, Texas 75601, (replacing Dr. James Daniel Cox of Houston whose term expired);

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 2003: Walter Kim Howard, M.D., 607 Baylor, Longview, Texas 75601, (replacing Dr. James Daniel Cox of Houston whose term expired);

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 2003: Dale Edward Klein, Ph.D., 1203 Wilshire Boulevard, Austin, Texas 78722, (replacing Donald G. Ludlum of Sweetwater whose term expired);

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 2003: Troy Marceleno, 7742 Forest Circle, Duncanville, Texas 75116, (replacing Dr. Gregg S. Wilkinson of Galveston whose term expired);

To be a member of the Radiation Advisory Board : for a term to expire April 16, 2003: Bruce A. Matson, D.D. S. 4419 North Roseneath, Houston, Texas 77021, (replacing Dr. Louis H. Cadena of Del Rio whose term expired).

Appointments Made June 19, 1997

To be a member of the South East Texas Regional Review Committee (Region 15) for a term to expire January 1, 1999: The Honorable Ann Walters, Mayor, City of Kountze, P.O. Box 188, Kountze, Texas 77675. Mayor Walters will be replacing Helen Larsh of Silsbee whose term expired.

Appointments Made June 25, 1997

To be a member of the Upper Neches River Municipal Water Authority for a term to expire February 1, 2003: Jesse D. Hickman, 2208 Melissa, Palestine, Texas 75801. Mr. Hickman will be replacing Edward McCoy, Jr. of Palestine whose term expired.

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1997: Gigi Edwards, 9815 Copper Creek Drive, # 206, Austin, Texas 78729; Don Eubanks, 2119 Firestone Drive, League City, Texas 77573;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1997: Richard A. Palacios, 3737 Marion, Corpus Christi, Texas 78415;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1997: Barbara M. Rolland, 2406 East 22nd Street, Amarillo, Texas 79103;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1997: Lana Jean Sosenka, 11321 Rebecca Creek Road, Spring Branch, Texas 78070:

To be a member of the State Independent Living Council For terms to expire October 24, 1998: Karen W. Beasley, Route 2, Box 333 C, Bronson, Texas 75930;

To be a member of the State Independent Living Council For terms to expire October 24, 1998: Norma Crosby, 1403 Cheshire Lane, Houston, Texas 77018-4134;

To be a member of the State Independent Living Council For terms to expire October 24, 1998: G. Joan Kroll, P.O. Box 183, Fort Hancock, Texas 79839;

To be a member of the State Independent Living Council For terms to expire October 24, 1998: Joseph Muniz, 526 Lake Drive, Harlingen, Texas 78550;

To be a member of the State Independent Living Council For terms to expire October 24, 1998: W. Wayne Pound, 5440 Odom Avenue, Fort Worth, Texas 76114:

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1999: Martha Bagley, 3737 Timberglen, #2601, Dallas, Texas 75287;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1999: Stephen R. Prenger, 207 Mill Creek Drive, Arlington, Texas 76010-5616;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1999: Jonas E. Schwartz, 3919 Run of the Oaks, Apartment B, Austin, Texas 78704;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1999: Earl T. Walden, Jr., 26819 Willow Lane, Katy, Texas 77494;

To be a member of the State Independent Living Council For a term to expire October 24, 1999: Craig D. Wall, 11347 Candle Park, San Antonio, Texas 78249;

To be a member of the State Independent Living Council For terms at the pleasure of the Governor: Ex Officio Members: Charles Burtis, Texas Commission for the Blind, 4800 North Lamar, Austin, Texas 78756; Vernon Dement, Texas Rehabilitation Commission, 4900 North Lamar, Austin, Texas 78751.

Appointments Made July 1, 1997

To be appointed as member of Southern Regional Education Board, for a term to expire June 30, 2001: The Honorable Teel Bivins, State Senator, Capitol Station, P.O. Box 12068, Austin, Texas 78711, Senator Bivins will be replacing Senator Bill Ratliff of Mount Pleasant, Texas, whose term expired.

Appointments Made July 8, 1997

To be members of the State Board of Barber Examiners for terms to expire January 31, 2003: Janis E. Wiggins, Route 1, Box 6567-R, Kingsland, Texas 78639 (reappointment); and H. Wayne Moore, 917 Meadowgate, Garland, Texas (replacing Robert Castro of El Paso, whose term expired).

To be members of the Coastal Coordination Council for terms to expire May 31, 1999: John Barrett, P.O. Box 97, Elroy, Texas, 78352, (reappointment), and Robert B. Dunkin, 410 Retama Place, Harlingen, Texas 78550, (reappointment).

To be members of the Texas Board of Chiropractic Examiners for terms to expire February 1, 2003: Lisa Gayle Garza, 1555 Lea Valley Circle, Dallas, Texas 75248, (replacing Nancy D. Brannon of Gainsville whose term expired); Richard L. Gillespie, DC, 1000 Beback Road, San Marcos, Texas 78666 (replacing Dr. Kevin E. Raef of Canyon, whose term expired); Cynthia Sue Vaughn, DC, 6401 Walebridge Lane, Austin, Texas 78739, (replacing Dr. Carroll V. Guice of Longview whose term expired).

Issued in Austin, Texas on July 22, 1997.

9709203

George W. Bush

Governor of Texas